Vyhledávání předků: jak správně začít?

Vyhledávání předků: jak správně začít?

Každý z nás má nějaké kořeny, ať už v Čechách či na diametrálně vzdáleném místě této planety. A často nás zajímá, kdo byli naši předci, kde žili a co dělali. V dnešní době, kdy je možné díky internetu získat mnoho informací, hledání předků se stalo oblíbeným koníčkem mnoha lidí. V tomto článku vás provedeme celým procesem hledání předků a ukážeme, jak správně začít.

Co je potřeba?

Začněme tím, co budete potřebovat pro úspěšné hledání předků. Zaprvé budete potřebovat co nejvíce informací o svých rodičích, prarodičích a předcích. Tyto informace mohou být ve vašem rodinném archivu, který vám mohou poskytnout vaši rodiče či prarodiče. Pokud vám rodinný archiv není k dispozici, můžete vyzpovídat příbuzné a zapisovat si informace ručně. Kromě toho, můžete využít veřejně dostupné seznamy a záznamy, např. z matrik, církevních nebo státních archivů.

Další věcí, kterou budete potřebovat, je nějaká databáze, kde můžete vyhledávat. Tyto databáze jsou velmi užitečné a často jsou k dispozici zdarma. Některé z nich jsou např. Genea.cz, Czechoslovak Genealogical Society International, FamilySearch, Ancestry a mnoho dalších. Je dobré mít předem připravený seznam takových databází, abyste se snadno a rychle dokázali naveznout, pokud vám nějaká databáze nedává žádné výsledky.

Hledání příbuzných

Nyní, když máte všechny informace připraveny, můžete začít s hledáním předků. Začněte s nejnovějšími daty, tedy vašimi rodiči a prarodiči. Hledání můžete zahájit na Genea.cz, což je největší česká genealogická databáze. V této databázi můžete vyhledávat například podle jména, příjmení, rodiště, data narození či úmrtí a dalších kritérií.

Pokud databáze Genea.cz neposkytne žádné výsledky, můžete se obrátit na státní a církevní archivy, které obsahují mnoho informací o narození, sňatcích a úmrtích. Při hledání v těchto archivech buď hledejte podle konkrétních jmen a dat nebo použijte kusé vstupy jako rodné číslo.

Při hledání je důležité nezapomínat na možné podezřelé záznamy. Například, může se stát, že záznam obsahuje špatně napsané jméno či narození. Proto je nutné být vždy otevřeným jakékoliv možnosti. Vydržte a nevzdávejte to příliš brzy.

Pokud jste úspěšní při hledání svých předků v databázích, státních a církevních archivech, můžete se obrátit na vaše příbuzné nebo další rodinné vztahy. Možná vás mohou poskytnout další informace o vašich předcích, které vám pomohou v dalších krocích.

Posun do minulosti

Pokud jste se dostali hlouběji do hledání svých předků, můžete se dostat k období, kdy se archivy nedosahovaly nebo mlhavé informace o rodinné historii předávaly z úst do úst. V takovém případě je nutné využít další možnosti, např. historické okolnosti, kulturní a regionální zvyklosti, tradiční obyčeje a další.

Pokud má vaše rodina kořeny v konkrétní oblasti, může být užitečným zdrojem specializované muzeum. Podobně, pokud máte informace o tom, že v rodině byli vojáci nebo politici, dalo by se podrobněji zkoumat armádní nebo politické archivy.

Problémy a nedostatky

Občas se může stát, že narazíte na potíže nebo neúplné informace. V takových případech se nedostatek záznamů může mnohdy zdát nepřekonatelný, ale to neznamená, že hledání předků je nutné vzdát. Existuje mnoho cest, jak můžete získat další informace. Můžete se například obrátit na starousedlíky v okolí, najít další záznamy jako jsou např. daňové evidence nebo nebo to zkoušet skrze on-line služby jako jsou např. MyHeritage.

Mnoho lidí také využívá DNA testování, které skrze vaše DNA informace umožní nalézt další osoby ve svých rodokmen. Tyto služby jsou stále populárnější a mohou relativně levně poskytnout mnoho informací o vašich předcích.

Závěr

Hledání předků je zajímavý proces, který může být také velmi frustrující. Někdy to může trvat hodiny, jindy můžete narazit na překvapivě snadné řešení. V každém případě byste se měli zkusit zasmát a užít si každé objevené nové číslo či jméno. Měli byste se poohlédnout po možnostech, které jsou k dispozici, a postupovat ve směru, který vás nejvíce zajímá - odhodit se do neznáma a hledat další záznam je skutečně vzrušující dobrodružství.