Jaké archivy jsou nejvhodnější pro vaše genealogické pátrání

Když se započne vaše genealogické pátrání, velmi často se budete muset obrátit na různé archivy, aby si získali potřebné informace. Některé archivy jsou však pro tento druh práce vhodnější než ostatní. V této příručce se zaměříme na některé z nejvhodnějších archivů pro genealogické pátrání.

1. Archiv hlavního města Prahy

Archiv hlavního města Prahy nabízí mnoho dokumentů, které mohou být genealogickým výzkumníkům užitečné. Například, naleznete zde dokumenty předchozího období Prahy a také matriky pro všechny církve v Praze.

Matriky jsou křestní, oddací a úmrtní knihy, které byly vedeny katolickou církví od roku 1654 až do roku 1949. Většina z nich je dnes k dispozici v digitální podobě, což usnadňuje vaše pátrání.

2. Národní archiv v Praze

Národní archiv v Praze je jeden z nejvýznamnějších archivů v České republice. Má také mnoho dokumentů, které jsou užitečné pro genealogické pátrání.

Archiv má například matriky pro další církve. Kromě toho má také dokumenty pro města a vesnice po celé České republice.

Národní archiv nabízí mnoho různých zdrojů, které vám usnadní vaše pátrání, včetně map, vojenských seznamů a válečných archivů.

3. Státní oblastní archiv v Třeboni

Státní oblastní archiv v Třeboni se zaměřuje na dokumenty z jihu Čech. V archivu naleznete poměrně velkou sbírku dokumentů, které se týkají genealogického výzkumu, včetně matrik, církevních knih atd.

Archiv v Třeboni nabízí také různé zdroje, které vám pomohou získat další informace o vašich předcích. Můžete například najít reformované matriky, které často nejsou k dispozici v jiných archivech.

4. Státní okresní archiv v Hradci Králové

Státní okresní archiv v Hradci Králové nabízí dokumenty zejména z oblasti Východních Čech. Z archivu můžete například získat informace o rodinách, které žili v této oblasti v průběhu 19. a 20. století.

Okresní archiv v Hradci Králové má velkou sbírku dokumentů, včetně matrik, dokumentů pro města a vesnice a dalších zdrojů, které mohou být užitečné pro váš genealogický výzkum.

5. Moravský zemský archiv v Brně

Moravský zemský archiv v Brně se specializuje na dokumenty z Moravy. V archivu naleznete matriky a další církevní dokumenty, dokumenty pro jednotlivé obce, různé soupisy a další zdroje.

Pro genealogické výzkumníky může být Moravský zemský archiv v Brně velmi užitečný, protože nabízí mnoho informací o rodinách v této oblasti v průběhu dvacátého století.

Závěr

Předchozí seznamek je jen krátký výčet z archivů, které jsou velmi užitečné pro genealogické pátrání. Existuje mnoho dalších archivů, které mohou být pro vás užitečné v závislosti na vašem výzkumu. S tímto seznamem však začnete a pokud budete hledat dál, získáte mnoho dalších důležitých nástrojů pro vaše genealogické pátrání.