Etymologie příjmení Černý

Etymologie příjmení Černý

Příjmení Černý patří k nejrozšířenějším příjmením v České republice a na Slovensku. Pojmenuje se jím více než 54 tisíc občanů a patří tak mezi nejčastější příjmení v obou těchto zemích. Osoby s tímto příjmením najdeme nejen v České republice a na Slovensku, ale po celém světě.

Toto příjmení má svůj původ v českém jazyce. Slovo “černý” znamená “tmavý, bezbarvý, černavý”. Podobné příjmení lze najít i v jiných slovanských jazycích, jako například v Polsku, kde se toto příjmení nazývá “Czerny”.

Existuje několik teorií, jak tento rodový název vznikl. Jedna z teorií tvrdí, že příjmení Černý vzniklo z přezdívky někoho, kdo měl temné vlasy nebo tmavou pleť. Podobné příjmení jako Černoch nebo Černín tuto teorii potvrzují. Další teorie tvrdí, že toto příjmení vzniklo podle zaměstnání. Černý mohl zastávat práci, kde bylo třeba pracovat s uhlím, například jako dřevorubec, uhlíř, nebo hutník. Takové zaměstnání bylo v minulosti běžné, a proto bylo těchto příjmení hodně.

Další teorie vzniku toho příjmení říká, že Černý pochází jako hnací jméno od nějakého rodu a nese jméno středověké vesnice na jihu Moravy, blízko Jičína. Podle této teorie tedy příjmení Černý vzniklo u lidí, kteří pocházeli z této oblasti.

V minulosti bylo zvykem, že často byli příjmení odvozena od vlastnických jmen a různých přezdívek. Proto se může stát, že osoba s příjmením Černý pochází ze šlechtického rodu Černínů, nebo z jiného rodu s podobným jménem.

Je zajímavé, že příjmení Černý je také hojně rozšířeno v Německu, kde se nazývá “Schwarz”. S tímto příjmením se setkáme i v jiných zemích, například v Polsku, kde se toto příjmení nazývá “Czarny”. Slovo “schwarz” je také podobné slovu “Černý” a má stejný význam. Existuje tedy možnost, že někteří lidé s tímto příjmením pocházejí ze střední Evropy a poté se přestěhovali do Německa.

V historii bylo toto příjmení spojováno s mnoha významnými osobnostmi. Například český spisovatel Karel Černý, nebo český hokejový trenér Vladimír Černý. Ve světě jsou známí například americký vynálezce a podnikatel Frank Cerny nebo americký lékař a vědec Eric Cerny.

Příjmení Černý je tedy velmi rozšířené a má svůj původ v českém jazyce. Je spojeno s různými teoriemi a může být odvozeno od jména obce na jihu Moravy, podle zaměstnání, od středověkého rodu nebo od výrazu týkajícího se barvy. Je zajímavé, že se podobné příjmení vyskytuje i v jiných slovanských zemích a v Německu. Předpokládá se, že další osoby s tímto příjmením se objeví i v budoucnu a příjmení Černý tak bude dále rozšířeno po celém světě.